pondělí 4. srpna 2014

Montessori je když...

...vaše dítě umí tohle:) http://my.tv.sohu.com/us/63315941/57022123.shtml?qq-pf-to=pcqq.c2c
Nejslavnější a nejvíc motivující montessori video "Edisonův den" o tom, jak může být dítě spokojené a šikovné už v roce a půl, když víme jak na to a umožníme mu to... Aspoň kousek by měl vidět každý rodič.
Nenechtete se odradit čínštinou, není to viral, tenhle dokument je jinak dost drahý, tady máte možnost ho vidět zdarma a fakt to stojí za to. Kdo neviděl, těžko uvěří, že rok a půl staré dítě je schopno od otevření očí fungovat téměř jako dospělý - svléknout si pyžamo, vyčůrat se, obléct se (kompletně), připravit si snídani... radši si to pustťe:)

4 komentáře:

 1. Vydržela jsem do konce. Kdy si to dítě hraje podle svých vlastních pravidel a příběhů?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ANo, to je častá otázka u těchto typů pricipů (montessori, waldorf) - podle školitelky, které jsem se na to taky ptala, tak vlastně pořád. Dítě má jasnou svobodu i jasné hranice. A když nemá na výběr montessori pomůcky, tak si vytváří hru z věcí, které mu přijdou pod ruku a opět má svobodu jen v jasných hranicích - neničit, neubližovat... Paradoxní je, že druhá stejně častá otázka je, jestli ty montessori děti nemají svobody příliš - lidi mají obavy z volné výchovy atd. Genialita je ale právě v tom (aspoň mě se zdá), že je to přesně vybalancované uprostřed - jasný rámec pravidel a uvnitř něj svoboda.

   Vymazat
 2. Souhlasím s tím, že je to rámec pravidel a uvnitř svoboda, někdy je však těžké ( u tvrdohlavce) ta pravidla nastavit. Dcera je v Montessori školce a vidím jen samá pozitiva, ale budeme muset do klasické, takže uvidím jaké budou rozdíly. Myslím si, že hodně rodičů vlastně nevědomky dnes k tomuto typu výchovy tíhne, ale někdy je to těžké - nechat tu volnost a zároveň dokázat stanovit hranice, zvláště v začátku, když to hned nefunguje a trvá dlouho. Záleží taky na povaze a vlastnostech dítěte - ne každé dítě je schopno toho, co ten chlapeček v jeho věku, ale každé k tomu má předpoklad a dříve či později toho schopné je, jde právě o to, mu to přirozeně ukázat.

  OdpovědětVymazat
 3. Rok a půl?? Chlapeček musí být asi hodně nadaný, protože v tomto věku některé děti ještě ani chodit neumí :) Ale já čekat druhé dítě, tak by mě to hodně inspirovalo :-)) Montessori moc nemusím, ta pravidla jsou pro mě příliš úzká... ale jak se tak na to dívám, určité prvky jsem měla do výchovy určitě převzít :-))) Jenže ani já sama nejsem moc praktická :-))

  OdpovědětVymazat